Dr.Murat Enöz
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Adres: İncirli Caddesi, No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Bakırköy, İstanbul

Tel:  0212 561 00 52                       Cep Tel:  0533 655 01 99
Fax: 0212 542 74 47
Email: muratenoz@gmail.com

Bu web sitesi mastoidektomi ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiler sunulması amacıyla Dr.Murat Enöz editörlüğünde hazırlanmıştır. Kulak zarı ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileciğiniz web sitesi >> www.kulakzari.ameliyati.info 

Kaynak Linkler:
Mastoidektomi Ameliyatı
Kolesteatom tedavisi, kronik orta kulak iltihabı tedavisi ...

Radikal Mastoidektomi Ameliyatı

Kulak kepçesinin arka tarafında, kafatası içerisinde ve orta kulak boşluğunun arka tarafında yer alan içi hava dolu ve duvarları kemik yapıda olan hücrelere "mastoid hücreler", bu hücrelerin bulunduğu kemik de "mastoid kemik" olarak adlandırılır. Orta kulak iltihaplarının bazılarında bu hücreler iltihap ve iltihap artıkları ile dolabilir ya da kısmen eriyebilir. İltihap yayılımının miktarında göre bu hücrelerin tamamen uzaklaştırılması gerekebilir. Bununla birlikte orta kulaktaki kemikçik yapıları da iltihap artıkları ile çevrelendiyse ve bu nedenle bunlar da ameliyat esnasından çıkarılırsa; bu ameliyat "radikal mastoidektomi ameliyatı" olarak adlandırılmaktadır. Radikal mastoidektomi ameliyatında orta kulak ve ve mastoid hücrler birleştirilerek tek kavite haline getirilir. Özellikle yaygın kolestetatomlu ve orta kulakta kemikçikler ya da komşu duvrlarda iltihaba bağlı harabiyet olduğunda bu ameliyat planlanmaktadır. Ameliyat esnasında östaki tüpünün orta kulağa açılan ağzı çıkarılan dokularla kapatılır ve genellikle oluşturulan büyük kavitenin havalanmasını arttırmak için dış kulak yolu genişletirlir (mecraplasti ameliyatı). Mastoidektomi ameliyatları genel anestezi altında ve kulak kepçesi arkasından yapılan "retroaurikuler insizyon" ile yapılır. Radikal mastoidekomi ameliyatı esnasında dış kulak yolu arka duvarı indirilmektedir.

Yukarıdaki fotoğrafta, sol kulağına radikal mastoidektomi ameliyatı yapılmış olan hastanın ince kesitli temporal kemik tomografisi kesiti görülmektedir. Sol kulakta, orta kulak ve mastoid bölgenin tek bir kavite olarak oluşturulduğu görülmektedir.

templatemo.com Radikal Mastoidektomi Hangi Durumlarda Yapılır? (Radikal Mastoidektomi Endikasyonları)

Orta kulak iltihabı, kulak zarındaki deliğe eşlik ederek, 6-12 haftdan fazla sürdüğünde bu hastalık kronik otitis media (müzmin orta kulak iltihabı) olarak adlandırılmaktadır. Bazı hastalarda, ilave olarak kolesteatom da bulunmaktadır. Kolesteatomun eşlik ettiği kronik otitis media hastalığı "kolesteatomlu kronik otitis media" olarak adlandırılır. Kronik otitis media hastalığı radikal mastoidektomi için temel endikasyondur. Radikal mastoidektominin gerekli olduğu durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

- Orta kulak ve mastoid hücrelerde bulunan kolestetaom tam olarak diğer kulak ameliyatları ile çıkarılamayacak durumdaysa (örneğin yuvarlak pencere nişi, perilabirintin ve hipotimpanik hücreler tutulmuşsa)
- Önceki ameliyatlar orta kulaktaki kronik enfeksiyonu ortadan kaldırmada başarılı olmamışsa
- Petröz kemiğin apeksine ulaşmak amacıyla
- Glomus tümörünün çıkarılması amacıyla
- Orta kulak kanserlerinin temizlenmesi amacıyla radikal mastoidektomi ameliyatı gerekebilmektedir.

 

templatemo.com Radikal Mastoidektomi Sonrası Hasta Bakımı

Ameliyat sonrası genellikle, kulak kepçesini sıkacak şekilde ve 1 gün süre ile kalması planlanan sargı uygulanır. 1. günden sonra sargı çıkarılır. Ameliyat esnasında dış kulak kanalına yerleştirilen tamponlar çıkarılmamalıdır. Kulağa ve kulak kepçesi arkasında su temasından kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra, baskılı sargı çıkarıldıktan sonra 1-2 gün daha dış kulaktan kanlı akıntı gelebilir. Özellikle ameliyatlı kulak üzerine yatıldığında, tamponlar baskıya maruz kalacağından, akıntı artabilir. Buru durum sıkıntı yaratmaz. Kulak tamponları radikal mastoidektomi ameliyatlarından sonra, dış kulak yolu geniş olarak iyileşmesi için 3 hafta boyunca yerinde tutulur. Tamponlardan koku gelmesi durumunda doktor tarafından yenisi yerleştirilmelidir. Ameliyat sonrası yüz hareketlerinde asimetrik azalma olduğunda doktora danışılmalıdır. Bazen yüz siniri üzerinden iltihap artıkları temizlenirken ya da tur ile kemik doku çıkarılırken ortaya çıkan ısıya bağlı olarak da yüz siniri etkilenebilir. Ameliyat sonrası yüz hareketleri normalse ve daha sonradan yüz hareketlerinde azalma olduysa genellikle kendiliğinden düzelen geçici bir yüz siniri hasarı olduğu düşünülmektedir.

Basit kulak zarı ameliyatı (miringoplasti)' den farklı olarak mastoidektomi yapılcak hastanelerde mikroskop özellikleri ve aletler çok önemlidir.

Benzer makale linki >> Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!