Dr.Murat Enöz
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Adres: İncirli Caddesi, No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Bakırköy, İstanbul

Tel:  0212 561 00 52                       Cep Tel:  0533 655 01 99
Fax: 0212 542 74 47
Email: muratenoz@gmail.com

Bu web sitesi mastoidektomi ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiler sunulması amacıyla Dr.Murat Enöz editörlüğünde hazırlanmıştır. Kulak zarı ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileciğiniz web sitesi >> www.kulakzari.ameliyati.info 

Kaynak Linkler:
Mastoidektomi Ameliyatı
Kolesteatom tedavisi, kronik orta kulak iltihabı tedavisi ...

Modifiye Radikal Mastoidektomi

Modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı, kolesteatom orta kulağa, malleus kemiğinin baş kısmının medialine ya da inkus kemiğinin gövdesine yayılmamışsa sadece iltihaplı mastoid kemiği bölgesinin ve dış kulak yolu duvarının alınması şeklinde dizayn edilmiş bir ameliyattır. Kanal wall down mastoidektomi ile aynı anlamda kullanılabilir. Bu prosedür genellikle, tek işiten ve kolesteatom olan kulakta yapılır. Orta kulaktaki yapıların tümünün ya da bir kısmının korunması amaçlandığından; işitmenin korunduğu bir cerrahi prosedürdür.

Mastoidektomi operasyonuna ilave olarak sadece epitimpanum bölgesindeki hastalıklı dokuların uzaklaştırılması olarak da tarif edenler vardır (bu işlem aynı zamanda "Bondy Ameliyatı" ya da "Bondy Prosedürü" olarak da söylenir).

Radikal mastoidektomi ameliyatında, orta kulaktaki yapıların tümü ve dış kulak yolu uzaklaştırılır, mastoid kemik ve orta kulak tek bir kavite haline getirilir. Yani radikal mastoidektomi ameliyatında işitme korunmazken; modifiye radikal mastoidektomi de işitme yapıları korunmaya çalışılır. Yani bu prosedür, işlemin büyüklüğü düşünüldüğünde, basit mastoidektomi ve radikal mastoidektomi arasında yer alan bir işlemdir.

Yine basit mastoidektomi ve radikal mastoidektomi de olduğu gibi kulak arkasından yapılan retroaurikuler insizyonla deri kaldırılır. Mastoide kemik alanı tur ve mikroskop alanı ile uzaklaştırılır. Orta kulak ve mastoid kemik arasında kalan ve "köprü" olarak adlandırılan dış kulak yolu duvarı turlanarak indirilir. Kolesteatom uzaklaştırılır. Kulak zarı hasarları onarılır. Orta kulak yapıları korunur. Kulak zarındaki hasarlı alan onarılır. Kaviteye spongostan yerleştirilir. Dış kulak yoluna tampon yerleştirilerek operasyon sonlandırılır.

templatemo.com Modifiye radikal mastoidektomi endikasyonları

Modifiye radikal mastoidektominin aşağıdaki durumlarda yapılması gerekmektedir:

- Kolesteatom tarafından dış kulak yolu arka duvarında aşırı hasar oluşturulması

- Aşırı kontrakte mastoid kemik ve aşağı yerleşimli tegmen, önde yerleşimli sinüs olması

- Tek işiten kulakta kolesteatom olması

- Orta kulak kolesteatomuna bağlı labirentin fistül olması.

Briçok yazar kanal wall down mastoidektomi protokolünün, sinüs timpani bölgesindeli kolesteatomun daha kolay alınması için bir teknik olduğunu kabul etmektedir. Orta kulak yapılarının korunması amaçlandığından, ameliyat öncesi detaylı tomografik ve mikroskopik inceleme çok önemlidir. Ameliyatın yapıldığı hastanedeki mikroskop özellikleri ve aletler bu işlem için yine çok önemlidir.

templatemo.com Modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler

Modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı sonrasında, ilk gün baskılı sargı durur ve 1. günden sonra bu sargı çıkarılır. Dış kulak yoluna tamponlar yerleştirilir. Koruyucu amaçlı antibiyotik tedavisi ve ağrı kesici ilaç verilir. Modifiye radikal mastoidektomi de kulak zarı onarılması da yapıldığından hastanın ıkınmaması ve kulağına basınç uygulamaması gerekmektedir. Bu amaçla kabız olmanın engellenmesi için yumuşak, ılık, posalı gıdalarla beslenmek uygun olabilir. Hapşırırken ağız açık olarak hapşırmak, ıkınmanın gerektiği ağır yük kaldırmak, havuza dalma sakıncalıdır ve kulağa darbe gelmemesi gerekmektedir. Dış kulak tamponu genellikle 2-3 hafta yerinde tutulur ve kulak arkası dikişler 1-2 hafta içerisinde alınır.

 

Benzer makale linki >> Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!