Dr.Murat Enöz
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Adres: İncirli Caddesi, No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Bakırköy, İstanbul

Tel:  0212 561 00 52                       Cep Tel:  0533 655 01 99
Fax: 0212 542 74 47
Email: muratenoz@gmail.com

Bu web sitesi mastoidektomi ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiler sunulması amacıyla Dr.Murat Enöz editörlüğünde hazırlanmıştır. Kulak zarı ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileciğiniz web sitesi >> www.kulakzari.ameliyati.info 

Mastoidektomi Ameliyatı
Kolesteatom tedavisi, kronik orta kulak iltihabı tedavisi ...

Mastoidektomi Ameliyatı Videosu

Mastoidektomi ameliyatlarında, elektrik motorlu ya da hava ile dönerek çalışan "tur cihazı"   ve ucunda kemiği kesen yuvarlak, pürtüklü "tur uçları" kullanılır. Basit mastoidektomi ameliyatından, radikal mastoidektomi ameliyatına kadar farklı modifikasyonlarda mastoidektomi prosedürleri mevcuttur. Her bir prosedür hastalıklı kulağın durumuna ve işitme rezervine göre seçilmektedir.

Mastoidektomi ameliyatlarında, yüz siniri, sinüs sigmoideus damarı, beynin dış zarı (dura mater), iç kulağın dış semisirküler kanalı, östaki tüpü ve daha bir çok anatomik yapı tanınır ve işlem esnasında yüz siniri, beyin zarı ve iç kulağa zarar verilmemesi için maksimum özen gösterilir.

Bu ameliyatlarda, cerrahın deneyimi, kulak anatomisi bilgisi kadar; hastanenin ameliyathane şartları, tur cihazının özellikleri, mikroskop kalitesi çok önemlidir.

Benzer makale linki >> Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!