Dr.Murat Enöz
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Adres: İncirli Caddesi, No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Bakırköy, İstanbul

Tel:  0212 561 00 52                       Cep Tel:  0533 655 01 99
Fax: 0212 542 74 47
Email: muratenoz@gmail.com

Bu web sitesi mastoidektomi ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiler sunulması amacıyla Dr.Murat Enöz editörlüğünde hazırlanmıştır. Kulak zarı ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileciğiniz web sitesi >> www.kulakzari.ameliyati.info 

Kaynak Linkler:
Mastoidektomi Ameliyatı
Kolesteatom tedavisi, kronik orta kulak iltihabı tedavisi ...

Kronik Otitis Media Nedir?

Kronik süpüratif otitis media (müzmin orta kulak iltihabı), kulak zarındaki deliğe en az 6-12 hafta süre ile devam eden orta kulaktan akıntı olması şeklinde tanımlanabilir. Beraberinde kolesteatom olabilir ya da kolesteatom olmadan ortaya çıkabilir. Genellikle nedenin, delik kulak zarından orta kulağa ulaşan ve dış kulak yolundan gelen bakterilerin olduğu düşünülse de; östaki tüpü yetersizliği ve östaki tüpünden geriye yani orta kulağa doğru bakteri reflüsünün de bu hastalığa yol açabileceği düşünülmektedir.

Hastalığın temel belirtileri, işitme kaybı ve kulak akıntısıdır. Tanı kulak muayenesi ve kulak tomografisi ile konulabilir. Ameliyat planlanan hastalarda odyometrik işitme testleri de istenilir.

templatemo.com Kronik otitis media için risk faktörleri

Aşağıdaki durumlarda, kronik otitis media gelişimi riski artar:

- Tekrarlayan orta kulak iltihabı geçirme

- Kalabalık koşullarda yaşamak

- Sigara dumanına maruz kalmak ya da sigara içmek

- Kraniyofasyal anomalilerin varlığı (yarık damak ve dudak, Down Sendromu, Cri Du Sendromu, Koanal Atrezi, DiGeorge Sendromu, mikrosefali)

- Düşük sosyoekonomik durum

- Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi

- Burun tıkanıklığı olması (geniz eti büyümesi, septum deviasyonu, burun eti büyümesi, nazal polip ... olması)

 

templatemo.com Kronik otitis media tedavisi

Kronik orta kulak iltihabı olan hastalarda genel tedavi prensipleri, iltihap tedavisi ve işitmenin korunmasıdır. Bu hastalığı olan insanların, kulaklarını su temasından koruması önemlidir. İltihap tedavisi için topikal damla tedavisi ve ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide, kulak zarındaki deliğe yönelik kulak zarı ameliyatları (miringoplasti ve timpanoplasti) ile orta kulakta hapsolmuş iltihap adacıkları olan ya da kolesteatom bulunan hastalarda mastoidektomi ameliyatları uygulanır.

Özellikle kronik orta kulak iltihabını kolaylaştıran altta yatan hastalıkların kulak ameliyatından önce tedavi edilmesi önemlidir. Örneğin, sigara içilmesinin sonlandırılması, burun tıkanıklığının giderilmesi ... gibi.

 

Benzer makale linki >> Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!