Dr.Murat Enöz
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Adres: İncirli Caddesi, No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Bakırköy, İstanbul

Tel:  0212 561 00 52                       Cep Tel:  0533 655 01 99
Fax: 0212 542 74 47
Email: muratenoz@gmail.com

Bu web sitesi mastoidektomi ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiler sunulması amacıyla Dr.Murat Enöz editörlüğünde hazırlanmıştır. Kulak zarı ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileciğiniz web sitesi >> www.kulakzari.ameliyati.info 

Kaynak Linkler:
Mastoidektomi Ameliyatı
Kolesteatom tedavisi, kronik orta kulak iltihabı tedavisi ...

Kolesteatom Nedir?

Çeşitli mekanizmalarla, dış kulak yolu cilt hücreleri, orta kulak boşluğundaki iltihap alanlarına karışarak, daha agresif ve çevre dokuyu eritebilen ve "kolesteatom" denilen iltihap odaklarına neden olabilir. Genellikle kulak zarında eskiden beri var olan delik mevcuttur. Nadiren, kulak zarında delik olmadan ve doğuştan olabilir (konjenital kolesteatom). Cerrahi tedavi, kolesteatomun uzaklaştırılması ve işitmenin yeniden restore edilmesi için tek seçenektir.

 

templatemo.com Kolesteatom nasıl ortaya çıkar?

Kolesteatomlar ortaya çıkış şekillerine göre "Edinsel Kolesteatom" ve "Konjenital Kolesteatom" olarak ikiye ayrılır. Edinsel kolestetom, en yaygın kolesteatom türüdür ve kulak zarındaki çökme ya da delik sonrası ortaya çıkar. Kulak zarındaki delik ortaya çıktıktan sonra, dış kulak yolundan orta kulağa doğru hareket eden cilt hücreleri, kolesteatom oluşumunu başlatırlar. Konjenital kolesteatomlar nadirdir ve doğuştan sağlıklı kulak zarı arkasında kolesteatom topu mevcuttur.

 

templatemo.com Kolesteatom nasıl anlaşılır?

Kolesteatom içerisinde mevcut olan cilt hücrelerinin sürekli olarak yenisi ürerken; eski ölü hücreler uzaklaştırılamaz ve kapalı boşlukta birikir. Buna bağlı olarak sürekli olarak çevre dokuda harabiyet ve baskı ortaya çıkar. Kolesteatomlar, orta kulakta, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar için uygun ortam oluşturur ve sürekli enfeksiyona neden olabilirler.

Kolesteatom tanısı, mikroskop altında yapılan kulak mayenesi, ince kesitli kulak tomografiis ve kulak mrg si ile yapılır. Görüntüleme yöntemleri, kolestetomum büyüklüğü, sınırları ve komşu yapıların durumunu değerlendirmek için kullanılır.

Kolesteatomlar uzun süre belirti vermeden de bulunabilirler. Kolesteatom belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

- Tekrarlayan orta kulak iltihabi

- Kötü kokulu kulak akıntısı

- Kulak çınlaması

- İşitme kaybı

- Baş dönmesi

- Baş ağrısı

- Nistagmus

templatemo.com Kolesteatoma bağlı riskler

Kolesteatom, çevre dokularda harabiyet yaptığından ve orta kulağı enfeksiyona yatkın hale getirmesine bağlı olarak, kolesteatomlu kronik orta kulak iltihaplarında aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir:

- Kalıcı işitme kaybı

- İç kulak iltihabı

- Yüz felci

- Menenjit

- Beyin dokusu iltihabı

- Kulak ağrısı

- Boyun damarı iltihapları

 

templatemo.com Kolesteatom tedavisi

Kolesteatom tedavisinde medikal tedavinin etkinliği sınırlıdır ve bazı hastalarda ilaç tedavisi etkisiz hale gelmiş olabilir. Kolesteatom, cerrahi olarak uzaklaştırılarak tedavi edilir. Kolesteatom olan hastalarda, orta kulaktaki kolesteatom alanları, iltihap artıkları temizlenir ve yapılabiliyorsa işitmenin yeniden sağlanması için zar ve kemikçik ameliyatları da aynı seansta ya da ayrı seans olarak yapılabilir.

 

Benzer makale linki >> Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!